Yaşam

Kazakistan arama kurtarma ekibinin bir üyesi, Gaziantep’te işitme engelli kişiyi kurtardığı anı unutamadı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıların ardından yaklaşık 2 hafta boyunca Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde arama kurtarma çalışmalarında görev alan İslambek Amangeldinov, Kazakistan’a döndükten sonra deprem bölgesinde yaşadıklarını anlattı.

“Bu kadar büyük bir deprem ve enkaza ilk kez tanık oluyorum”

“Bu kadar büyük bir deprem ve enkaza ilk kez tanık oluyorum. O enkazları gördüğümüzde tek isteğimiz daha fazla canlıya ulaşmaktı.”

söz konusu.

Biri sağır olmak üzere 3 kişiyi kurtardılar.

Nurdağı’ndaki 7 katlı apartmanın enkazından 3 işitme engelliyi kurtarmayı başardıklarını belirten Amangeldinov, işitme engelliyi enkazdan çıkarırken çekilen manzarayı sık sık izlediğini söyledi.

“O anı hala unutamıyorum”

Amangeldinov, sağır kişinin özellikle enkaz altında derin derin nefes aldığını duyduğu anı hala unutamadığını söyledi.

“İlk başta 3 kişi dinlemek için dışarı çıktı. Enkazın üzerinde yürürken yanımızdaki bir arkadaşımız diğer kurtarıcımıza ‘Neden bu kadar hızlı nefes alıyorsun?’ ‘Hayır, normal nefes alıyorum’ diye sordu. diye cevap verdi. O sırada etrafa baktık ve kapının yanında bir kişinin hem üstü hem de altı betonla kaplanmış olduğunu gördük.”

dedi.

Bir süre sonra enkazın altından bir ses duyduklarını belirten Amangeldinov, şunları söyledi:

“Bir kadın sesi duyduk. Kendisiyle konuştuğumuzda annesinin yanında olduğunu öğrendik. Durumlarının iyi olduğunu anlayınca batmak tehlikeli olduğu için ulaştığımız ilk kişiyi kurtarma çalışmalarına başladık. Her iki taraftan da molozları aynı anda çıkardık. Böylece ilk gün 24 saat kesintisiz çalıştık.”

ifadesini kullandı.

“O an gözlerinden yaşlar aktı”

Amangeldinov, arama kurtarma çalışmalarını tamamlamalarına rağmen enkazın başında bir kişinin günlerdir beklediğini fark ettiklerini söyledi.

“Enkazdan çıkardığımız cesetleri bekleyen yakınlarına teslim ettik. Herkes dağıldı ama o bizi izlemeye devam etti. Kendisiyle konuştuğumuzda bir kardeşinin cansız bedeninin enkazın altında bulunduğunu söyledi. çalıştığımız apartmanda ikinci kardeşini bulamadığını ve sağır olduğunu söyledi.”

dedi.

Aradığı ağabeyinin enkazdan çıkardıkları ilk kişi olabileceğini o an tahmin ettiğini ifade eden Amangeldinov, şöyle devam etti:

“İlk kurtardığımız kişiye ulaştığımızda bir soru sordum ve beni duyduğu için tepki vermedi. Sadece birkaç ses çıkardığını biliyorum ve tercüman arkadaşa ‘Benim videom var’ dedim. sen de ona gösterir misin belki aradığı kişi odur’ dedikten sonra yanıma geldi ve aradığı kardeşinin fotoğrafını gösterdi.” Videoyu benzer olduğu için izlettirdim. O an gözlerinden yaşlar birikti. Kardeşlerinden birini gömdü ama ikincisi hayatta kaldığı için bize teşekkür etti.”

“Birlikte kaldırdığınız yükün ağırlığı hafif olur”

10 yıldır arama kurtarma görevlisi olarak çalıştığını ve mesleği gereği çeşitli trajik olaylara tanık olduğunu kaydeden Amangeldinov, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yapılan arama kurtarma çalışmalarında beni en çok ve derinden etkileyen an, enkaz altından çocukların cansız bedenlerinin çıkarılması oldu. Küçük çocuklu bir baba olarak bu acıyı çok iyi anlıyorum.”

dedi.

Bu büyüklükteki sarsıntılardan sonra “profesyonel ekipler”Sahada olmanın önemine dikkat çeken Amangeldinov, şunları söyledi:

“İnternetteki görüntülerle olayın büyüklüğünü anlayamazsınız. Felaketin büyüklüğünü gözlerimizle görür görmez anladık. Bir Kazak atasözü ‘Birlikte kaldırdığınız yükün ağırlığını taşır’ der. hafif olacak.’ Bir ülke böyle bir zorlukla karşı karşıyaysa mutlaka başkaları yardım etmelidir çünkü bu durumda sadece profesyonel ekipler gönderilir.İnsanların enkaz altında kaldığı bir ortamda zaman çok değerlidir.Üstelik biz ve Türk halkı kardeş halklarız ve yardım etmeliyiz.”

söz konusu.

han-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu