Ekonomi

Rekabet Kurulu’ndan Trendyol’a 61.3 milyon lira ceza

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu teşebbüsün çevrimiçi pazaryerindeki uygulamalarıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğini belirlemek için yürütülen soruşturma tamamlandı.

Buna göre, belgenin Rekabet Kurulu tarafından müzakere edilmesi sonucunda, söz konusu teşebbüse, perakende faaliyetine müdahale ederek haksız menfaat sağladığı değerlendirilerek 61 milyon 342 bin 847,73 lira idari para cezası verilmesine oybirliğiyle karar verildi. algoritmasının ve pazaryerinde satış yapan üçüncü kişi satıcıların bilgilerinin kullanılmasının, bu eylemlerin rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığını ve ilgili Kanun’u ihlal ettiğini.

Kararda, kuruluşun kendi pazar yeri üzerinden yürüttüğü perakende faaliyetinin private label (Private Label) ürünlerine, rakiplerine göre avantaj sağlayacak algoritmalar ve kodlamalar yoluyla yapılan müdahalelerden de kaçınılması gerektiğine hükmedildi.

Öte yandan, ilgili teşebbüsün pazar yeri faaliyetinden elde ettiği ve ürettiği/türettiği her türlü bilgiyi perakende faaliyetine ait özel markalı işler için kullanmaktan kaçınılmasına ve gerekli her türlü teknik, idari ve organizasyonel tedbirlerin alınmasına karar verilmiştir. Bunu sağlamak için.

guzelyurthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu