Ekonomi

Su basan evlerine son kez baktılar

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı baraj suları altında kalan ilk köy olan Irmakyanı köyünde baraj suları evlerin duvarlarına kadar ulaştı. Vatandaşlar, sular altında kalacak evlerine son kez baktı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üzerinde yapımı tamamlanan ve 22 Kasım’da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye devam ediyor. Baraj gövdesine yakın olan Irmakyanı ilk yerleşim yeri konumunda. sular altında. Su yüksekliği 50 metreyi geçen baraj gölündeki su seviyesi 20 milyon metreküpe ulaştı.

Barajın suları başta Irmakyanı köyündeki asma köprü olmak üzere aşağı mahalledeki meskenlerin duvarlarına kadar ulaştı. Baraj nedeniyle taşınmak zorunda kalan köyde yaşayan vatandaşlar, meskenlerini son kez gözetlemek için bölgeye akın etti. Anılarıyla evleri suya gömülen bölge halkı, evlerini son kez görmek için üzgün bir şekilde köye giderek izlemeye başladı.

Öte yandan baraj kapaklarının kapanmasından bu yana su seviyesinin yükselmesinin hızlandırılmış görüntüleri DSİ Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. – ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu