Haber

Çin’de ‘yasadışı et ticareti’ nedeniyle kesilmek üzere olan binden fazla kedi kurtarıldı

Çin polisi, “domuz eti veya koyun eti olarak satılmak üzere” kesilmeyi bekleyen binden fazla kediyi kurtardı.

Çin devlet medyasının haberine göre, hayvanseverlerin ihbarı üzerine harekete geçen polis, kamyon kasasında binden fazla kedi buldu.

BBC Türkçe’nin haberine göre olay, Çin’in doğusundaki Zhangjiagang şehrinde meydana geldi. Çin merkezli The Paper gazetesi, kedilerin barınağa götürüldüğünü duyurdu.

Kamyonu tespit edip polise haber verdiler

Kediler şişlenmiş domuz eti, koyun eti veya sosis olarak satılmak üzere ülkenin güneyine götürülüyordu.

Çinli hayvan hakları savunucuları, bir kedi etinin (Çin’de kullanılan ve yaklaşık 600 grama eşdeğer bir yük boyutu) 4,5 yuan’a (yaklaşık 0,60 dolar) satıldığını ve bir kedinin yaklaşık 4-5 kedi eti verdiğini belirtiyor. .

The Paper’ın haberine göre Zhangjiagang’daki hayvanseverler, hayvanların bir mezarlıkta tahta sandıklarda tutulduğunu fark etti ve birkaç gün boyunca durumu izledi.
12 Ekim’de kasalar dolusu kedinin bir kamyona yüklendiğini fark eden aktivistler, kamyonu durdurarak polise haber verdi.

‘ARTIK DIŞARIDA BARBEKÜ ET YEMEYECEĞİM’

Baskın aynı zamanda ülkede gıda güvenliği tartışmalarını da yeniden alevlendirdi.

Olay, Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da da büyük tepki gördü. Sosyal medya kullanıcıları ülkedeki gıda sektörünün daha sıkı denetlenmesi çağrısında bulundu.

Bir kullanıcı şu yorumu yaptı: “Hayvanları korumak için yasayı ne zaman çıkaracağız? Kedilerin, köpeklerin canı değerli değil mi?” Bunu şu şekilde ifade etti:

Başka bir kullanıcı ise “Artık dışarıda mangal eti yemeyeceğim” yazdı.

Haziran ayında Jiangsu eyaletinde bir öğrencinin yemeğinde fare kafası bulunması, ülkede büyük yankı uyandırmıştı.

Okul yönetimi önce bunun ördek eti olduğunu iddia etti ancak daha sonra öğrencinin haklı olduğunu kabul etmek zorunda kaldı. (HABER MERKEZİ)

kursunluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu