Ekonomi

Emekli maaşına zam konusunda masada iki formül var: Asgari maaş 10 bin lira olabilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Emeklilerimizi rahatlatacak çözümler geliştirdik, çok yakında hayata geçireceğiz” sözlerinin ardından gözler 16 milyon emekliye yönelik Ocak 2024 zammına çevrildi.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre hem temel emekli maaşlarını hem de 7 bin 500 lira olan asgari emekli maaşını artıracak formül masada.

İlk formülle emeklilere enflasyonla birlikte refah payında da orantılı bir artışla ek bir artış yapılacak. İkinci formüle göre temel emekli maaşlarında doğrusal bir artış olacak.

Asgari emekli maaşı 7 bin 500 liraya çıkarılsa da 6 milyona yakın emeklinin temel emekli maaşı bu tutarın altında kaldı. En düşük aylıktan başlayarak temel emekliliğin kademeli olarak artırılması da seçenekler arasında yer alıyor.

Emeklilere sosyal yardım payında ne gibi iyileştirmeler yapılacağı bütçe çalışmaları sonucunda netlik kazanacak.

Asgari emekli maaşı 10 bin lira mı olacak?

Bu yıl yüzde 114’ün üzerinde artışla 3 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükselen en düşük emekli maaşının 10 bin lirayı aşması bekleniyor. Bugün itibarıyla yaklaşık 6 milyon emekli 7 bin 500 lira alırken, çoğunluğun temel emekli maaşı bu tutarın altında.

En düşük emekli maaşının artırılması için parlamento düzenlemesi gerekiyor. Artışın aylık kök ödemeye mi yoksa kademeli artışa mı dayalı olacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

haber-posof.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu