Haber

İran: Irak terör gruplarına karşı harekete geçmezse ülkenin kuzeyindeki saldırılara yeniden başlayacağız

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’na konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Muhammed Pakpur, “Irak hükümeti ile bir anlaşma yapıldı ve terör gruplarını ülkelerinden yok etme, silahsızlandırma ve kovma sözü verdiler.” söz konusu.

Pakpur, ” Irak hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz. Onlara bir şans verdik, yoksa Devrim Muhafızları’nın saldırıları bir şey olmazsa devam edecek.dedi.

Geçen yıl Eylül-Kasım ayları arasında İran, Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentindeki İKDP karargahına ve Süleymaniye’deki Komele örgütüne bağlı bir merkeze füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenledi.

Eylül 2022’de Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan protestolar devam ederken İran, Komele ve İKDP’yi kaos çıkarmak amacıyla sınır bölgelerine silahlı gruplar ve büyük miktarlarda silah göndermekle suçladı.

İran tarafından “terör örgütü” olarak kabul edilen Komele ve İKDP, yıllardır Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) kontrolündeki bölgelerdeki kamplara sığınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu